پل ارتباطی ما

موسسه خیریه صفا

 

مطالب تصادفیچه کسی آنلاین است؟

ما 196 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 529

خاطرات معلّمان/1

روشن دلان نقّاشی نمی کشند

پنج شنبه, 21 -2664 11:02 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم«خردادماه سال 1345[ه ش/1386ه ق/1966م]، دبیر دبیرستان های «اصفهان» بودم و امتحانات آخر سال دانش آموزان در جریان بود.یکی از دوستان فرهنگی،که مسئولیتی در برگزاری امتحانات متفرقه آن سال داشت، ازمن درخواست همکاری کرد تا یک مجموعه برگه امتحانی درس«فیزیک»دانش آموزان را تصحیح و نمره گذاری کنم.

ورقه های امتحانی را گرفتم و در یک فرصت مناسب به تصحیح آنها پرداختم.در بین برگه ها چند ورقه بود که با خطی خوش بدون قلم خوردگی و کامل پاسخ داده شده بود، به طوری که ضمن تصحیح پیش بینی می کردم که [نمره ی]ورقه ی هریک باید حداکثر و برابر بیست باشد.امّا وقتی تصحیح ورقه ها تمام شد،با نهایت تعجّب دیدم که بیش ترین نمره هجده است. چندین بار هر ورقه را کنترل کردم،نمره ی پرسش ها را مطابق ریزبارم دوباره نوشتم،جمع بارم نمره ها بیست بود،ولی جمع نمره ی پرسش هایی که مطابق ریزبارم حداکثر نمره را گرفته بودند، هجده بود.روز تحویل ورقه ها رسید.[وقتی]ورقه های امتحانی را تحویل دادم. به دوستم که آن ها را تحویل می گرفت،گفتم:

 « - تعجّب می کنم بعضی از این ورقه ها بسیار خوش خط بودند،قلم خوردگی نداشتند و مثل آن بود که کسی در منزل در نهایت آرامش نشسته و این ورقه ها را نوشته باشد، ولی با وجود این حداکثر نمره [شان)هجده است [و]حتّی یک نفر [هم]نمره ی بیست  نداشت».

دوستم گفت:

«- درست است،این ورقه ها دوباره نویسی شده است،شما که خط «بریل» نمی-دانستید[بنابراین]ما این ورقه های دانش آموزان روشن دل را به کسی که می توانست خط بریل بخواند،دادیم.ایشان آن ها را به خط «فارسی» نوشت تا شما بتوانید[آنهارا]نمره گذاری کنید».

پرسیدم:

 «- پس چرا حداکثر نمره [شان]هجده است».

دوستم که سال ها درمدرسه ی نابینایان تدریس می کرد و مسئوولیت آموزشی آن ها را [برعهده]داشت گفت:

«- تقصیر آن هایی است که وقتی برای نابینایان سئووال امتحان طرح می کنند،برای رسم شکل ها و تصویرها و نمودارها هم نمره منظور می کنند ونمی دانند که نابینایان نمی  توانند نقّاشی بکشند.درحالی که برای گروه های ویژه، آموزش و ارزشیابی و دستورالعمل ها باید ویژه باشد».

تا آن روز نمی دانستم نابینایان نمی توانند نقّاشی کشند و تصویرها را در آینه ها و عدسی ها و میکروسکوپ رسم کنند،[ولی]از آن زمان تاکنون دریافته ام که مهم ترین وظیفه ی معلّم آن است که هر دانش آموز را به طور ویژه بشناسد و آموزش و ارزش یابی ویژه ای نسبت به او اعمال کند.[بنابراین] ورقه ها را گرفته... و دو نمره ای که برای رسم تصویرها منظور شده بود،به نمره ی پرسش ها اضافه کردم و نمره های هجده[آنها] را به بیست رسانیدم».(1)«اسفندیارمعتمدی».

ویرایش:«بابک زمانی پور».


پی نوشت ها:
(1)معتمدی اسفندیار،روشن دلان نقّاشی نمی کشند،مجله ی رشدمعلّم، اسفندماه 1379ه ش،دوره ی نوزدهم،ش6 (ش 156)،ص45.

خواندن 966 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 292

تصاویر منتخب

cache/resized/0c5748ca6c0e01a5ce6bb131f29fce92.jpg
بهترین مکان دنیا   یادی از گذشته کتابهای قدیم
cache/resized/12321a69d83e907b31596d1a70de700c.jpg
شهید رحمان استکی مسئولیت‌ها: آموزگار
cache/resized/60040d169d182bda9a5835255964ecbd.jpg
درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی جمعه به مکتب آورد
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family